Proje hakkında

Kültür Turizminde İleri Teknoloji İle Markalaşma: Kibyra Antik Kenti; Sanal Gerçeklik, Üç Boyutlu Tasarım ve Tanıtım Projesi

Ülkemiz kültür turizmi potansiyelinin cazibesini artırmak ve çekici hale getirmek büyük önem arz etmektedir. Özellikle genç kuşağın teknolojik imkanlar kullanılarak tarihi ve kültürel değerlere ilgilerini çekmeyi hedefleyen bu proje Burdur ilinin Gölhisar ilçesinde bulunan, Burdur'un en önemli turizm potansiyelinden bir tanesi olan Kibyra Antik Kentinin bölgeye sağladığı ekonomik katkısını ve bu duruma bağlı olarak antik kentin popülaritesini ve ziyaretçi sayısını artırmak amacıyla Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı desteğiyle Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü öncülüğünde hazırlanmıştır.

Projenin birinci aşamasında antik kent Sanal Gerçeklik (VR) Platformuna aktarılmıştır. Bu sayede antik kent ziyaretçileri hazırlanan yazılım sayesinde Sanal Gerçeklik Gözlüğü yardımıyla antik kentin halen ayakta olduğu yıllara gidip kentin sokaklarında tur atabileceklerdir. Antik kentin kamusal yapılarının üç boyutlu modellenmesi ile hazırlanan animasyon sayesinde VR teknolojisi kullanarak kenti o zamandaki haliyle görebileceklerdir. Ayrıca antik kenti ziyaretçi merkezinde yer alan panoramik (curved) projeksiyon ile kentin animasyon videolarını toplu halde izleyebilecek ve kiosk yardımıyla da kent hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileceklerdir. Antik kent ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkarak Kibyra Antik Kentinin bir günlük yaşamına şahitlik edebileceklerdir.

Projenin ikinci aşamasında kazı çalışmaları sırasında kentte çıkarılan döneme ait eserlerin lazer tarama tekniği yardımıyla taranıp 3 Boyutlu yazıcı ile replikalarının üretimleri yapılmıştır. Bununla birlikte 3 boyutlu yazıcı sayesinde çeşitli sebeplerle tahribata uğramış ancak yeniden ayağa kaldırılması amaçlanan antik yapıların küçük ölçekleri maketleri hazırlanacak ve restorasyon çalışmalarına büyük katkılar sağlayacaktır. Önümüzdeki süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığının da izni alınarak antik kentten çıkartılan eserlerin replikaları 3 boyutlu yazıcı ile çoğaltılarak müzelere gönderilmesi veya çeşitli yerlerde sergilenmesi planlanmaktadır.

Projenin üçüncü aşamasını ise daha önce yine Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı desteği alan Kibyra Antik Kentine ilişkin kazı araştırmalarını içeren akademik eserin basımı ve antik kentin tanınırlığının tüm dünyaya yayılabilmesi için profesyonelce fotoğraflanması, kazı ekibinin kentte yürüttüğü çalışmalar hakkında video röportajlar yapılması ve bunların sunumu için bir internet sitesi hazırlanması yani tanınırlık ve görsel faaliyetler oluşturmaktadır. Belirtilen özel amaçlar çerçevesinde bu proje ile Burdur ilinde kültür turizminde ileri teknoloji ile markalaşma sağlanması amaçlanmaktadır.